Trudno się uwolnić od płacenia za nielegalny prąd
Przedsiębiorstwo może uwolnić się od odpowiedzialności za nielegalny pobór energii tylko, gdy wykaże, że wynikał on z wyłącznej winy osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności.
Dystrybutor energii domagał się na drodze sądowej od swojego klienta – cegielni – zapłaty ponad 1,2 mln zł za nielegalny pobór energii elektrycznej. Pozwany zakład bronił się, wskazując na brak swojej odpowiedzialności ze względu na wyłączną winę osoby trzeciej za nieprawidłowe podłączenie przewodów w układzie pomiarowym.
Kontrola po anonimowym donosie
Jak ustalono podczas postępowania sądowego, dystrybutor wymagał od swojego klienta przystosowania układu pomiarowo-rozliczeniowego do zwiększonej mocy 185 kW. Zakład zlecił prace firmie, która się w takich robotach specjalizowała.
W trakcie wymiany przekładników w układzie pomiarowym licznika, pracownicy wykonawcy nieprawidłowo podłączyli przewody, w związku z czym został odwrócony kierunek prądu. Wskutek tego licznik rejestrował mniejszą ilość energii elektrycznej niż była pobierana.
Po anonimowym donosie, pracownicy elektrowni dokonali kontroli w zakładzie, która wykazała brak plomby legalizacyjnej na przekładnikach prądowych oraz na zabezpieczeniu przedlicznikowym. Ustalono, że zainstalowany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta